Staff and Governors

HEADTEACHER - Jon Hood

DEPUTY HEADTEACHER - Louise Thomas

 

ADMIN TEAM

School Business Manager - Karen Scott 

  Office Manager - Angela Passingham

Admin AssistantKeileigh Foster

Admin Assistant - Madilyn Jureidini

 

SITE TEAM

Site Management Team - Melanie Kent

Senior MSA - Georgina Lobjoit

 MSAs - Jane Williamson/Karen Anderson/Paula Choudhury

Cook - Sally Powell

Assistant Cook - Joanne Bailiss

Catering Assistants - Vaska Veleva/Leah Dominey

BREAKFAST / AFTER SCHOOL CLUB

 

Breakfast Club - Nikki Joyce / Margaret Raine

After School Club - Lena Badu / Nikki Joyce / Michelle Quinn

 

 

 

FOUNDATION STAGE

ACTING FOUNDATION STAGE LEADER

Yasmin Seabrrok/Matt Peters (Mat Leave Cover)

Katie Witham (SLT) (Mat Leave)

Nursery Teacher – Maya Robinson

Reception Teachers – Yasmin Seabrook/Nichola Harmer

Teaching Assistants – Lena Badu/

Suzi Ford/Sharon Marle/Vicky Duffy/Meghna Parmar/Maisie Hood/Vinita Singh

KEY STAGE 1

ACTING KEY STAGE 1 LEADER

Andrea Panteli (Mat Leave Cover)

Katie Witham (SLT) (Mat Leave)

Year 1 Teachers – Ellie Giggins/Matt Peters 

Teaching Assistants – Kath Bennett/Alicia Powell

Year 2 Teachers – Andrea Panteli/Kirsty McNamara

Teaching Assistants – Nikki Joyce/Agniesza Staneck

Key Stage 1 Speech and Language Base Teacher

Soniya Dass 

Alison Glaysher (Mat Leave Cover)

Katie Witham (SLT) (Mat Leave) 

Teaching Assistants – Sarah Antrobus

 

 

 

 

 

 

 

 

KEY STAGE 2

UPPER KEY STAGE 2 LEADER – Edward Farrell (SLT)

LOWER KEY STAGE 2 LEADER – Helen Taggart(SLT)

Year 3 Teachers – Lisa Ellis/Peter Clayton

Teaching Assistants – Kerry O'Neill/Fatmira Pepkolaj/Sherryl Scanlon/Sarah Morris

Year 4 Teachers – Sarah Boon/Allegra Rach/Annie Shackleton

Teaching Assistants – Margaret Fletcher/Karen Follows

Year 5 Teachers – Helen Taggart/Conor Griffiths

Teaching Assistants – Lorna Crossland/Michelle Quinn

Year 6 Teachers – Jason Lawrence-White/Ed Farrell

Teaching Assistants – Gomathi Vimalan/Iveta Maclennan

KS2 Speech and Language Base – Soniya Dass/Alison Glaysher

Teaching Assistants – Sarah Antrobus/Margaret Raine

ACTING SENDco - Soniya Dass

Visiting SENDco - Vaneesa Sudan

 

 

Name

Cat. of Governor

 Term of Office

Jon Hood

Headteacher

Ongoing

Jackie Spriggs

Co-Opted Governor/Chair

Until August 2024

Matt Peters

Staff Governor

Until January 2027

Ed Farrell

Associate Governor Until December 2024
 

 

Julia Braun

Parent Governor 

Until October 2026

Sarah Conyard

Parent Governor

Until November 2023

Maxi Haddow-Allen

Parent Governor

Until November 2023

Sivarajah Suthaharan

Parent Governor

Until March 2024

Louise Thomas

Co-Opted Governor

Until September 2026

Victor Eni

Co-Opted Governor October 2026

Karen Scott

Clerk

Ongoing

For further information about the Governors and their duties click here