HEADTEACHER - Jon Hood DEPUTY HEADTEACHER - Louise Thomas |
|
ADMIN TEAM |
School Business Manager - Karen Scott Office Manager - Angela Passingham Admin Assistant - Keileigh Foster Admin Assistant - Madilyn Jureidini Admin Assistant - Tina Bone |
SITE TEAM |
Site Manager - Melanie Kent Senior MSA - Georgina Lobjoit MSAs - Jane Williamson / Karen Anderson / Paula Choudhury / Ubayda Chowdhury Cook - Sally Powell Assistant Cook - Joanne Bailiss Catering Assistants - Leah Dominey / Gemma Holgate / Silvia Bleszkan |
BREAKFAST / AFTER SCHOOL CLUB
|
Breakfast Club - Nikki Joyce / Margaret Raine After School Club - Lena Badu / Nikki Joyce / Michelle Quinn |
FOUNDATION STAGE |
FOUNDATION STAGE LEADER – Katie Witham (SLT) |
Nursery Teacher – Maya Robinson Reception Teachers – Yasmin Seabrook/Nichola Harmer Teaching Assistants – Lena Badu/ Suzi Ford / Sharon Marle / Vicky Duffy / Meghna Parmar / Vinita Singh |
|
KEY STAGE 1 |
KEY STAGE 1 LEADER – Katie Witham (SLT) |
Year 1 Teachers – Ellie Giggins / Matt Peters Teaching Assistants – Kath Bennett / Alicia Powell |
|
Year 2 Teachers – Andrea Panteli / Kirsty McNamara Teaching Assistants – Nikki Joyce / Agniesza Staneck |
|
KEY STAGE 2 |
UPPER KEY STAGE 2 LEADER – Edward Farrell (SLT) LOWER KEY STAGE 2 LEADER – Helen Taggart(SLT) |
Year 3 Teachers – Lisa Ellis/Peter Clayton Teaching Assistants – Kerry O'Neill / Fatmira Pepkolaj / Sherryl Scanlon / Sarah Morris |
|
Year 4 Teachers – Sarah Boon / Allegra Rach / Katie Witham / Alison Glaysher Teaching Assistants – Margaret Fletcher / Karen Follows |
|
Year 5 Teachers – Helen Taggart / Conor Griffiths Teaching Assistants – Lorna Crossland / Michelle Quinn |
|
Year 6 Teachers – Jason Lawrence-White / Ed Farrell Teaching Assistants – Gomathi Vimalan / Iveta Maclennan |
|
SENDco - Soniya Dass SPECIALIST ART PROVISION - Michelle Dibden Tara Panasar (MAT Leave) |
|
SPEECH AND LANGUAGE BASE |
Teachers – Alison Glaysher/Soniya Dass Teaching Assistants – Sarah Antrobus / Margaret Raine
|
Name |
Cat. of Governor |
Term of Office |
Jon Hood |
Headteacher |
Ongoing |
Jackie Spriggs |
Co-Opted Governor/Chair |
Until August 2024 |
Matt Peters |
Staff Governor |
Until January 2027 |
Ed Farrell |
Associate Governor | Until December 2024 |
Julia Braun |
Parent Governor |
Until October 2026 |
Sarah Conyard |
Parent Governor / Vice-Chair |
Until November 2027 |
Sivarajah Suthaharan |
Parent Governor |
Until March 2024 |
Louise Thomas |
Co-Opted Governor |
Until September 2026 |
Victor Eni |
Co-Opted Governor | Until October 2026 |
Alexandra Randle |
Co-Opted Governor | Until January 2028 |
Joshua Moore |
Co-Opted Governor | Until January 2028 |
Stuart Feldman |
Co-Opted Governor | Until January 2028 |
Collette Octavio |
Parent Governor | Until October 2027 |
Daisy Goodall |
Parent Governor | Until October 2027 |
Leigh Allan |
Parent Governor | Until October 2027 |
Karen Scott |
Clerk |
Ongoing |
For further information about the Governors and their duties click here